GROW YOUR BUSINESS
![GROW YOUR BUSINESS](/_imgfiles/practice_sustainable_1619443137_good_practice.jpg)
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ: 362 ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ
Ο Όμιλος ΟΤΕ είναι η μεγαλύτερη εταιρεία τεχνολογίας στην Ελλάδα. Αποτελεί μία από τις κορυφαίες εταιρείες στο Χρηματιστήριο Αθηνών, σύμφωνα με την κεφαλαιοποίηση, ενώ οι μετοχές του διαπραγματεύονται στο διεθνές χρηματιστήριο του Λονδίνου. Στο μετοχικό του κεφάλαιο μετέχουν η Deutsche Telekom με ποσοστό 52,77% και το Ελληνικό Δημόσιο με 7,61%. Ο Όμιλος ΟΤΕ το 2023 απασχολούσε 10.590 εργαζομένους.
Κάτω από την ενιαία εμπορική μάρκα COSMOTE και με κεντρικό της μήνυμα «ένας κόσμος, καλύτερος για όλους», ο Όμιλος ΟΤΕ προσφέρει μια ευρεία γκάμα υπηρεσιών: σταθερή, κινητή τηλεφωνία, ευρυζωνικές υπηρεσίες, συνδρομητική τηλεόραση και ολοκληρωμένες λύσεις ICT. Παράλληλα, δραστηριοποιείται στους τομείς των ναυτιλιακών επικοινωνιών και των ακινήτων, στις ηλεκτρονικές συναλλαγές και πληρωμές, στην online παραγγελία φαγητού και στην αγορά ψηφιακών ασφαλίσεων. Εκτός Ελλάδας, δραστηριοποιείται στην αγορά κινητών τηλεπικοινωνιών της Ρουμανίας.
Η Βιώσιμη Ανάπτυξη είναι ενσωματωμένη στην επιχειρηματική στρατηγική και λειτουργία του Ομίλου και αποτελεί βασική του προτεραιότητα. Η στρατηγική του Ομίλου ΟΤΕ για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη είναι πλήρως εναρμονισμένη με αυτή της Deutsche Telekom και επικεντρώνεται στην Κλιματική Ουδετερότητα, την Κυκλική Οικονομία σε όλη την Αλυσίδα Αξίας, τη Συμπερίληψη και τις Ίσες Ευκαιρίες στην Εργασία και την Ψηφιακή Κοινωνία για όλους.
Περισσότερες πληροφορίες γενικά: www.cosmote.gr.
Στην COSMOTE, πιστεύουμε σε έναν κόσμο, όπου όλες οι επιχειρήσεις μπορούν να αναπτύσσονται, αξιοποιώντας τις δυνατότητες της τεχνολογίας. Από το 2017, μέσα από τις δράσεις του #GrowYourBusiness, είμαστε δίπλα στους επιχειρηματίες με προϊόντα, υπηρεσίες και δράσεις που θα τους βοηθήσουν να κάνουν το επόμενο βήμα και να πετύχουν τους στόχους τους. Το 2021, με αφορμή και τις ιδιαίτερες συνθήκες που διαμορφώθηκαν λόγω της πανδημίας, η δράση μεταφέρθηκε στο ψηφιακό περιβάλλον, δίνοντας την δυνατότητα σε όλες τις επιχειρήσεις να έχουν πρόσβαση στην online σειρά δωρεάν σεμιναρίων #GrowYourBusiness – The Digital Sessions.
Ο ψηφιακός μετασχηματισμός είναι πλέον μονόδρομος για την επιβίωση και την ανάπτυξη των επιχειρήσεων στο σύγχρονο ανταγωνιστικό περιβάλλον. Μέσα από την πρωτοβουλία#GrowYourBusiness, η COSMOTE στέκεται στο πλευρό των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, εκπαιδεύοντάς τους και βοηθώντας τους να κατανοήσουν τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες και τα ψηφιακά εργαλεία, να δουν τις προοπτικές που ανοίγονται μπροστά τους και ποια μπορούν να γίνουν τα ανταγωνιστικά τους πλεονεκτήματα.
Με αυτό τον τρόπο παραμένουμε πιστοί στο όραμά μας, πως με την τεχνολογία φτιάχνουμε ένα κόσμο, καλύτερο για όλους».
Η δράση απευθύνεται σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες.
Απρίλιος 2021 – Φεβρουάριος 2022
Η σειρά online σεμιναρίων #GrowYourBusiness – The Digital Sessions δημιουργήθηκε από την COSMOTE για να δώσει σε κάθε επιχείρηση τη γνώση που χρειάζεται, ώστε να μπει δυναμικά στον ψηφιακό κόσμο, αξιοποιώντας τις νέες δυνατότητες που προσφέρει η τεχνολογία. Με παρουσιάστρια την Πόπη Τσαπανίδου, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να παρακολουθήσουν στο YouTube κανάλι της COSMOTE 5 ενότητες σεμιναρίων, που καλύπτουν διάφορες θεματικές, ενώ όλα τα videos είναι διαθέσιμα κάθε στιγμή, από οπουδήποτε. Έτσι, οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες, έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με ψηφιακά εργαλεία και καινοτόμες πρακτικές που θα τους βοηθήσουν να αναπτυχθούν.
Τα σεμινάρια αφορούν στις θεματικές ενότητες:
Ψηφιακή Παρουσία
Ηλεκτρονικό Εμπόριο
Digital Marketing
Απομακρυσμένη Συνεργασία
Ψηφιακές Λύσεις Οργάνωσης Επιχειρήσεων
Κάθε ενότητα απαρτίζεται από μικρής διάρκειας επεισόδια, τα οποία οι ενδιαφερόμενοι μπορούν ναβρουν υπό την μορφή playlists στο κανάλι μας και ναπαρακολουθήσουν όποια στιγμή επιθυμούν.
Παράλληλα διενεργήθηκαν και Live «Ερωτήσεων & Απαντήσεων», όπου οι συμμετέχοντες ήρθαν σε επαφή με ειδικούς στους παραπάνω τομείς, οι οποίοι απάντησαν σε ερωτήσεις και τους κατεύθυναν με πρακτικές συμβουλές για να προχωρήσουν στον ψηφιακό τους μετασχηματισμό (βρίσκονται αναρτημένα σε ξεχωριστό playlist).
Η δημοσιογράφος Πόπη Τσαπανίδου ανέλαβε την παρουσίαση των online σεμιναρίων, όπως και τον συντονισμό των Live «Ερωτήσεων & Απαντήσεων».
Οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες, οι εργαζόμενοί τους, αλλά και όλοι όσοι ενδιαφέρονται να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, έχουν πλέον στην διάθεσή τους περιεχόμενο ειδικά σχεδιασμένο για τις ανάγκες τους. Επιπλέον, μπορούν να το παρακολουθήσουν εντελώς δωρεάν, όποια στιγμή θέλουν, κι από οπουδήποτε κι αν βρίσκονται, καθώς η εξοικείωση με την πλατφόρμα του YouTube από όλους τους χρήστες, είναι μεγάλη.
Είναι σημαντικό ότι για πρώτη φορά στην Ελλάδα, οι επιχειρήσεις μπορούν να βρουν σεμινάρια σε ψηφιακό περιβάλλον και στην ελληνική γλώσσα, τα οποία μεταδίδουν την γνώση με απλό και κατανοητό τρόπο.
Συνολικά οι 5 ενότητες του #GrowYourBusiness – The Digital Sessions, περιλαμβάνουν 46 επεισόδια, στα οποία συγκεντρώσαμε 4.000.000 views, με 17.000 ώρες προβολής. Σε κάθε ενότητα, το 50% των views αφορά σε unique viewers.
Παράλληλα μέσω έρευνας που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την εταιρία Kantar Context Lab αξιολογήσαμε το impact των σεμιναρίων στο κοινό των ΜμΕ. Τα αποτελέσματα ήταν θετικά με τις ΜμΕ που εκτέθηκαν στα online σεμινάρια στο YouTube, να θεωρούν πως η COSMOTE μέσω της δράσης τους δίνει τα εργαλεία που χρειάζονται για να αναπτύξουν την επιχείρησή τους (+22), τους υποστηρίζει δίνοντας τους την ευκαιρία να μάθουν για τις νέες τεχνολογίες & με ποιον τρόπο μπορούν να τις χρησιμοποιούν στην επιχείρησή τους (+19) και συνεισφέρει στην εξέλιξη της κοινωνίας μέσω της τεχνολογίας (+13).
Τα παραπάνω στοιχεία ενισχύουν και την πεποίθησή μας πως οι ελληνικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις αναζητούν εκπαιδευτικό υλικό στο YouTube και νέους τρόπους για να αναπτυχθούν.
Τα σεμινάρια και τα Live «Ερωτήσεων & Απαντήσεων» βρίσκονται στο κανάλι της COSMOTE στο YouTube. Όλη η δράση #GrowYourBusiness – The Digital Sessions έγινε online.
Λόγο τις πολυπλοκότητας του έργου, απαιτήθηκε η συνεργασία και συμμετοχή πολλών εργαζομένων μέσα στην COSMOTE, από διάφορα τμήματα, καθ’ όλη την διάρκεια της δράσης (πωλήσεις, marketing, product development, social media), τόσο για την προβολή της ενέργειας, αλλά και για την δημιουργία του περιεχομένου.
Η δράση #GrowYourBusiness επιτρέπει στην COSMOTE να εκπαιδεύσει τις μικρομεσσαίες επιχειρήσεις, δίνοντας τους την δυνατότητα να έλθουν σε επαφή με τις νέες τεχνολογίες και λύσεις, ώστε να τις βοηθήσει να κάνουν το επόμενο βήμα στον ψηφιακό κόσμο και να γίνουν πιο ανταγωνιστικές.