Πρόγραμμα "Επιλέγω" (διατροφή, φυσική κατάσταση, ισορροπία)
![Πρόγραμμα "Επιλέγω" (διατροφή, φυσική κατάσταση, ισορροπία)](/_img/default_700x289.png)
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ: 509 ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ
Με περισσότερα από 120 χρόνια εμπειρίας στον κλάδο δομικών υλικών, η Α.Ε. τσιμέντων ΤΙΤΑΝ είναι ένας από τους κορυφαίους παραγωγούς τσιμέντου, ετοίμου σκυροδέματος, αδρανών υλικών και ετοίμων ξηρών κονιαμάτων στην Ελλάδα με 64 εγκαταστάσεις παραγωγής και διανομής. Η Α.Ε. τσιμέντων ΤΙΤΑΝ είναι μέλος του Ομίλου ΤΙΤΑΝ, ο οποίος εξυπηρετεί πελάτες σε 25 χώρες, σε τέσσερις ηπείρους. Σε έναν κόσμο που γίνεται διαρκώς πιο σύνθετος, προσαρμοζόμαστε και εξελισσόμαστε προκειμένου να εξυπηρετούμε τις ανάγκες της κοινωνίας, συμβάλλοντας ταυτόχρονα στη βιώσιμη ανάπτυξη με υπευθυνότητα και ακεραιότητα.
Το πρόγραμμα «Επιλέγω» στοχεύει στην ενημέρωση, την παρακίνηση και την κινητοποίηση των εργαζομένων για θέματα διαχείρισης της διατροφής και της καλής υγείας τα οποία έχουν άμεση επίδραση στην προσωπική και επαγγελματική ζωή.
Εργαζόμενοι εταιρίας ΤΙΤΑΝ στην Ελλάδα.
2018 - 2019
Το πρόγραμμα «Επιλέγω» επικεντρώνεται σε τρεις πυλώνες: διατροφή, φυσική κατάσταση και ισορροπία. Περιλαμβάνουν ενημερωτικές ομιλίες, διαδραστικά σεμινάρια, αθλητικές δραστηριότητες, και θα προσφερθούν πηρεσίες υγείας και διατροφής.
Ο πυλώνας της διατροφής επικεντρώνεται σε δράσεις και προγράμματα αφύπνισης των εργαζομένων σχετικώς με την υιοθέτηση διατροφικών συνηθειών καθώς και προώθησης τέτοιων συνηθειών.
Ο πυλώνας της φυσικής κατάστασης επικεντρώνεται κυρίως σε δράσεις και προγράμματα ομαδικών αθλητικών δραστηριοτήτων.
Τέλος, ο πυλώνας της ισορροπίας περιλαμβάνει δράσεις και προγράμματα σχετικά με την ισορροπία μεταξύ επαγγελματικής και προσωπικής ζωής, καθώς και αντιμετώπισης εργασιακού και προσωπικού άγχους.
Το 2018 εγκαινιάστηκε στον πυλώνα της διατροφής η δράση διανομής φρούτων σε Κεντρικά Γραφεία, Εργοστάσια Καμαρίου, Θεσσαλονίκης, Πάτρας και Ελευσίνας. Επίσης στον ίδιο πυλώνα ανήκει και η δράση αναγραφής των θερμίδων στα γεύματα της καντίνας, η οποία προς το παρόν υλοποιείται στα κεντρικά γραφεία.
Στον πυλώνα της ισορροπίας το 2018 διοργανώθηκαν 4 διαδραστικά εργαστήρια «Positivity Workshop: επιλέγοντας μία θετική στάση ζωής».
Τέλος στον πυλώνα της φυσικής κατάστασης ανήκει η συμμετοχή των εργαζομένων στον Μαραθώνιο της Αθήνας 2018. Η συνεργασία γίνεται με το «Δεσμό» που είναι επίσημος συνεργαζόμενος φορέας της διοργάνωσης.
Εργοστάσια και Κεντρικά Γραφεία ΤΙΤΑΝ Τομέα Ελλάδος
Έχουν ήδη υλοποιηθεί ή θα υλοποιηθούν στο μέλλον συνεργασίες με ιατρούς, διατροφολόγους, επαγγελματίες μάγειρες, ΜΚΟ «Δεσμός», Λεόντειο σχολή, εταιρία Running Greece.
Εργαζόμενοι εργοστασίων Κλάδου Τσιμέντου Ελλάδας και επιτελικού κέντρου.
Ενίσχυση της θετική εικόνας που αποκτούν οι υπάλληλοι για την εταιρία τους από αυτήν την κίνηση.
Εργαζόμενοι οι οποίοι καταφέρνουν να εξισορροπήσουν τις απαιτήσεις τις επαγγελματικής τους ζωής και τα θέλω της προσωπικής τους ζωής, και επίσης διατηρούν μία υγιή πνευματική και φυσική κατάσταση είναι πολύ πιο δημιουργικοί και αφοσιωμένοι στα εργασιακά τους καθήκοντα.