ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ CACTUS HOTELS
![ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ CACTUS HOTELS](/_imgfiles/practice_sustainable_1554115943_good_practice.jpg)
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ: 509 ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ
Η επιχείρηση Θεόφιλος Χαλκιαδάκης Α.Ε. δραστηριοποιείται στον κλάδο της φιλοξενίας από το 1980. Οι επενδύσεις όλων αυτών των χρόνων σε ανέργεση νέων σύγχρονων ξενοδοχειακών μονάδων είναι πολλές. Αξίζει να σημειωθεί ότι η εταιρεία έχει επενδύσει στην κατασκευή δύο νέων ξενοδοχειακών συγκροτημάτων τα τελευταία δύο χρόνια, με το Cactus Bay να καλωσορίζει τους καλεσμένους του κατά τη θερινή περίοδο του 2018 και να συνεχίζει με το Cactus Mare κατά τη θερινή περίοδο του 2019 ενώ ταυτόχρονα συνεχίζονται οι ανακαινίσεις και η δημιουργία πρόσθετων υποδομών στα Cactus Royal 5 * & Cactus Beach 4 *.
Η επιχείρηση Θεόφιλος Χαλκιαδάκης Α.Ε. – CACTUS HOTELS στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής της ευθύνης υποστηρίζει, επικοινωνεί και συνεργάζεται με τις τοπικές επιχειρήσεις και την τοπική κοινωνία με σκοπό την προστασία του τοπικού πολιτισμού και των παραδόσεων καθώς και την προστασία του περιβάλλοντος.
Η ΕΚΕ της επιχείρησης είναι άμεσα συνδεδεμένη με τις επιχειρηματικές λειτουργίες, προς την επίτευξη της Βιώσιμης Ανάπτυξης με γνώμονα το όραμα, την αποστολή και τις αξίες της.
Η προσέγγιση των Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ με ορίζοντα το 2030 (ΣΒΑ – Sustainable Development Goals, SDGs) αποτελεί ευκαιρία αλλά και πρόκληση για τις επιχειρήσεις. Το ζητούμενο σήμερα είναι να περάσουμε από τη θεωρία στην πράξη.
Τα Cactus Hotels έχουν δεσμευτεί μέσω της θέσπισης της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης να συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση εντάσσοντας στις επιχειρηματικές μας πρακτικές κοινωνικές και περιβαλλοντικές δράσεις.
Σε ετήσια βάση συντάσσεται η έκθεση βιωσιμότητας της επιχείρησης στην οποία αποτυπώνεται ο βαθμός επίτευξης των στόχων που τέθηκαν και μετρήσιμα αποτελέσματα ως απολογισμός της χρονιάς αλλά τίθενται και νέοι στόχοι για την επόμενη χρονιά.
Φιλοσοφία των Cactus είναι η έννοια της βιώσιμης ανάπτυξης και προς αυτό συμβάλλει φυσικά η συνεργασία και ο κοινωνικός διάλογος.
Στον πυλώνα κοινωνία στον οποίο υποβάλλαμε την πρωτοβουλία μας θα αναφερθούμε συγκεκριμένα και θα παρουσιάσουμε μόνο το κοινωνικό μας έργο καθώς το περιβαλλοντικό είχε αναφερθεί αναλυτικά την προηγούμενη χρονιά στην θεματική ενότητα περιβάλλον.
Οι δράσεις και η υλοποίηση του προγράμματος της ΕΚΕ δεν περιορίζεται σε χρονική διάρκεια αλλά είναι μια συνεχόμενη διαδικασία όπου υλοποιούνται δράσεις σε ετήσια βάση.
Κοινωνική Δράση 2018 – Cactus Hotels
Η Θεόφιλος Χαλκιαδάκης Α.Ε. – Cactus Hotels αναγνωρίζει ότι μια επιχείρηση δεν πρέπει να κρίνεται με βάση την ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει καθώς και τα οικονομικά της αποτελέσματα αλλά και από την προσφορά της απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.
Η δέσμευση μας προς αυτή την κατεύθυνση δημιουργούν το κοινωνικό προφίλ της επιχείρησης και την διαμόρφωση της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης. Ακόμη μια χρονιά κοινωνικής συνεισφοράς ολοκληρώθηκε με σημαντικές εθελοντικές πρωτοβουλίες, δράσεις φιλανθρωπικού χαρακτήρα και χορηγίες.
Συνολικά 12 δράσεις Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης των Cactus Hotels για το έτος 2018:
Στόχος μας η συνέχιση και ενίσχυση του κοινωνικού μας έργου.
Δεν υπάρχουν
Συνεργασία με όλους τους φορείς που αφορά το κοινωνικό μας έργο.
Όλοι οι εργαζόμενοι είναι κατάλληλα ενημερωμένοι, εκπαιδευμένοι και καταρτισμένοι προς αυτή την κατεύθυνση.
Σε ότι αφορά το κοινωνικό έργο της επιχείρησης: