Περιβαλλοντική Εκπαίδευση – Ανακύκλωση: Περαιτέρω διερεύνηση και ανάπτυξη Διδακτικών Προτάσεων και Εκπαιδευτικής Μεθοδολογίας στο πλαίσιο μιας νέας μορφής διδασκαλίας
![Περιβαλλοντική Εκπαίδευση – Ανακύκλωση: Περαιτέρω διερεύνηση και ανάπτυξη Διδακτικών Προτάσεων και Εκπαιδευτικής Μεθοδολογίας στο πλαίσιο μιας νέας μορφής διδασκαλίας](/_img/default_700x289.png)
7ο Γυμνάσιο Καβάλας
Το 7ο Γυμνάσιο Καβάλας βρίσκεται στην περιοχή του Βύρωνα. Ιδρύθηκε τον Σεπτέμβρη του 1987 και συστεγάστηκε με το 22ο Δημοτικό Σχολείο έως και το 1994, οπότε απέκτησε δικό του κτίριο. Σήμερα, στο σχολείο φοιτούν 214 μαθητές και διδάσκουν 27 καθηγητές. Από αυτούς, 26 μαθητές έχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και 11 φοιτούν σε τμήματα ένταξης. Επίσης, στο σχολείο φοιτούν 15 αλλοδαποί μαθητές. Από τον Οκτώβριο του 2019 εντάσσονται και 12 προσφυγόπουλα στο δυναμικό των μαθητών από τη δομή φιλοξενίας προσφύγων της Καβάλας. Το 7ο Γυμνάσιο συνδέθηκε με την UNESCO ως συνεργαζόμενο σχολείο. Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας, πραγματοποιήθηκαν πλήθος εκδηλώσεων και προγραμμάτων σε τοπικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Το σχολείο έχει επιπλέον πραγματοποιήσει ποικίλα προγράμματα, Πολιτιστικά, Αγωγής Υγείας και Αγωγής Σταδιοδρομίας, με την πρόθυμη συμμετοχή των μαθητών, καθώς και ένα πρόγραμμα COMENIUS το οποίο οργάνωσε και υλοποίησε, σε συνεργασία με σχολεία από τέσσερα κράτη. Επιπρόσθετα, τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετείχαν και επιμορφώθηκαν σε πρόγραμμα Erasmus KΑ1 και μετέφεραν εμπειρίες και πληροφορίες για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Φινλανδίας και Εσθονίας στους συναδέλφους τους. Τέλος, έχουν γίνει συνεργασίες κατά το σχολικό έτος 2019-2020 με σχολεία του εξωτερικού, οι οποίες αποσκοπούν στην κατάθεση αιτήσεων για προγράμματα Erasmus+ ΚΑ2 μέσα στα επόμενα δύο έτη. Το σχολείο μας τα τελευταία χρόνια έχει πολλές ομάδες σχολικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντική, Αγωγής Σταδιοδρομίας, Αγωγής Υγείας, Θεατρική). Οι μαθητές κάνουν συχνά οργανωμένες δράσεις κοινωνικού και πολιτιστικού περιεχομένου, όπως π.χ. φιλανθρωπικά bazaar, εξορμήσεις καθαρισμού, συνεργασίες με φορείς για καλλωπισμό της πόλης και βοήθεια σε συμπολίτες μας κ.α. Τα χρήματα που συγκεντρώνουν, τα χρησιμοποιούν για να ενισχύσουν φορείς αρωγής της Καβάλας αλλά και για την τεχνολογική αναβάθμιση της σχολικής μονάδας. Ενδεικτικές δράσεις: - Συμμετοχή στο Παν-Ευρωπαϊκό ερωτηματολόγιο με τίτλο "EU STEM Subjects Attractiveness" που συντονίζεται από το European Schoolnet. - Πρόγραμμα ανταλλαγής αλληλογραφίας και βίντεο με μαθητές του σχολείου ACE Βρυξελών για την Καβάλα και το Βέλγιο. - Πρόγραμμα ανταλλαγής απόψεων με ομογενείς μαθητές του σχολείου Αγ. Δημητρίου της Νέας Υόρκης. - Πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με συμμετοχή μαθητών του 7ου Γυμνασίου Καβάλας και του Σχολείου Αγίου Δημητρίου Αστόριας, Νέας Υόρκης. - Συμμετοχή στον 3ο Διαγωνισμό Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών όπου και πήρε την 3η Πανελλήνια διάκριση. - Υλοποίηση των εξής προγραμμάτων etwinning: • Πρόγραμμα eTwinning με τίτλο «Το Κλίμα αλλάζει, ο Πλανήτης μας αλλάζει, Εμείς;», σε συνεργασία με 8 σχολεία από όλη την Ελλάδα(σχ. Έτος 2018-19). • Πρόγραμμα eTwinning με τίτλο «Our heritage from the sea through images and comments» σε συνεργασία με 5 σχολεία της Ελλάδας και του Εξωτερικού (σχ. Έτος 2019-20). • Πρόγραμμα eTwinning με τίτλο «Unique unicorns. Developing students’ creativity through art» το οποίο το σχολείο μας συντονίζει και συμμετέχουν 5 ακόμα σχολεία του Εξωτερικού (σχ. Έτος 2019-20). - Συμμετοχή σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα σύμπραξης σχολείων με τίτλο «Let’s do it Greece» καθώς και σε πρόγραμμα προώθησης της ανακύκλωσης σε συνεργασία με το Σχολείο Αγ. Δημητρίου Αστόριας. - Πραγματοποίηση θεατρικών παραστάσεων «Η Μελωδία της Ευτυχίας», «Δεν πληρώνω… Δεν πληρώνω», στα ελληνικά, «Annie» στα Αγγλικά με στόχο την ενεργοποίηση και συμμετοχή μαθητών διαφόρων γλωσσικών επιπέδων. Πάνω από όλα, όμως, εκείνο που κάνει το σχολείο μας ξεχωριστό, είναι η ζεστασιά και η αγάπη με την οποία περιβάλλει τους μαθητές του. Το σχολείο μας δεν είναι μόνο μια κοιτίδα εκπαίδευσης και μάθησης, αλλά κυρίως ένα σχολείο με ανθρώπινο πρόσωπο, πάντα ανοιχτό στην κοινωνία και τις ανάγκες της.
Κιλικιάν Παναγιώτης
Επικοινωνία με σχολείοΤο παρόν σχέδιο μαθήματος στόχο είχε τη γενική ενημέρωση και εξοικείωση των μαθητών με πρακτικές φιλικές προς το περιβάλλον και συγκεκριμένα με τη διαδικασία της ανακύκλωσης μέσα από ομαδοσυνεργατικά μοτίβα εκμάθησης και έρευνας στο συγκεκριμένο αντικείμενο, αλλά και πρακτική εφαρμογή αυτών που θα μάθουν τόσο στο πλαίσιο του σχολικού χώρου, όσο και κατ’ επέκταση στον οικογενειακό και κοινωνικό τους κύκλο.
Σε αυτό το πλαίσιο έγινε αναζήτηση και κριτική επεξεργασία πληροφοριών από διάφορες πηγές σημαντικών δεδομένων σχετικά με την ανακύκλωση, τα οφέλη της, υλικά που μπορούν να ανακυκλωθούν και ποια όχι, πώς λειτουργούν τα κέντρα ανακύκλωσης και πού υπάρχουν αυτά καθώς και για τα οικονομικά οφέλη της ανακύκλωσης.
Οι μαθητές κλήθηκαν να συλλέξουν και να φέρουν στο σχολείο ανακυκλώσιμα υλικά, να κινητοποιήσουν τους υπόλοιπους συμμαθητές τους προς αυτή την κατεύθυνση σχεδιάζοντας ένα σχέδιο δράσης, να συνεργαστούν με όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και να κάνουν συναντήσεις και εκδηλώσεις με φορείς της τοπικής κοινωνίας ώστε να παρακινηθούν περισσότεροι δημότες της. Επιπλέον, να αναλάβουν δράσεις ώστε να συνεργαστούν με άλλα σχολεία.
Οι στόχοι που επιτεύχθηκαν σε παιδαγωγικό επίπεδο ήταν οι παρακάτω:
Η μεθοδολογία υλοποίησης του σχεδίου μαθήματος συμπεριελάμβανε:
Η αξιολόγηση πραγματοποιήθηκε στην αρχή του προγράμματος (αρχική), κατά τη διάρκεια (διαμορφωτική) και στο τέλος (τελική).
Οι μαθητές συνεργάστηκαν μεταξύ τους και παρουσίασαν τόσο ατομικές όσο και ομαδικές εργασίες καθώς και κατασκευές οι οποίες βοήθησαν τους υπόλοιπους συμμαθητές τους να εισαχθούν στο κλίμα της ανακύκλωσης και να ανταποκριθούν θετικά.
Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στο Σύλλογο Γονέων, στη τελική γιορτή του σχολείου και σε ημερίδες παρουσίασης προγραμμάτων όλων των σχολείων του νομού που διοργάνωσε η ΔΔΕ και σε διάφορα άλλα πλαίσια (ως πολλαπλασιασμό πληροφοριών).
Όλη η εργασία και το σχέδιο μαθήματος παρουσιάστηκαν τον Οκτώβριο 2019 ως διπλωματική εργασία του κ. Κιλικιάν Παναγιώτη και πήρε βαθμό "Αριστα" για την καινοτομία και τις βιωματικές δράσεις.
Υπήρξε επικοινωνία και ενημέρωση από φορείς και υπεύθυνους με σκοπό να κατανοήσουν καλύτερα τη λειτουργία της ανακύκλωσης στον τόπο τους αλλά και σε όλη την Ελλάδα.
Οι στόχοι που τέθηκαν στην αρχή του προγράμματος επιτεύχθηκαν, ενώ οι μαθητές επέδειξαν ενδιαφέρον, η συμμετοχή στις συναντήσεις ήταν καθολική, συμμετείχαν ενεργά, ενώ η συνεργασία με άλλο το σχολείο του Αγίου Δημητρίου Αστόριας, ΗΠΑ, ήταν υποδειγματική.
Κατακτήθηκαν νέες γνώσεις και δεξιότητες και απέκτησαν οι μαθητές θετική στάση και συμπεριφορά απέναντι στο περιβάλλον. Ότι αποκόμισαν μεταφέρθηκε και εκτός σχολείου με σκοπό να συνεχίσουν να δραστηριοποιούνται, τόσο οι ίδιοι όσο και το οικογενειακό τους περιβάλλον, και μετά το τέλος του προγράμματος. Μέσα από τις δραστηριότητες ενισχύθηκε η περιβαλλοντική τους συνείδηση.
Την πρώτη χρονιά λειτουργίας του προγράμματος συγκεντρώθηκε περίπου ένας τόνος χαρτιού, 107 σακούλες με κουτάκια αλουμινίου, ενώ η συγκομιδή των υπόλοιπων ανακυκλώσιμων υλικών χαρακτηρίζεται από μέτρια έως ικανοποιητική. Το πρόγραμμα συνεχίζεται, έχοντας την εμπειρία της πρώτης χρονιάς λειτουργίας του.
Γενικότερα η συνεργασία με άλλους φορείς συμπεριελάμβανε:
Πεδία σύνδεσης με προγράμματα σπουδών γνωστικών αντικειμένων: