Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αεροφόρα Ανάπτυξη
![Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αεροφόρα Ανάπτυξη](/_img/default_700x289.png)
13o Nηπιαγωγείο Ρεθύμνου
Το 13ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου ιδρύθηκε το 1996 και λειτούργησε αρχικά σε νοικιασμένο χώρο στην οδό Καποδιστρίου 55, στην Καλλιθέα, σαν μονοθέσιο κλασικό νηπιαγωγείο. Στη συνέχεια, το 2010 μετεστεγάστηκε στο χώρο του πρώην 14ου Δημοτικού σχολείου, στην οδό Καποδιστρίου 43, στον οποίο συστεγάζεται μέχρι και σήμερα με το 9ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου. Την ίδια χρονιά έγινε η μετατροπή του σε ολοήμερο νηπιαγωγείο. Το 2011 με σχετική Υ.Α. προάγεται από Μονοθέσιο σε Διθέσιο Νηπιαγωγείο.Το τρέχον σχολικό έτος 2017-18 λειτουργούν δύο τμήματα Υποχρεωτικού προγράμματος και δύο Προαιρετικού. Αν και είμαστε ένα μικρό σχολείο συμμετέχουμε κάθε χρόνο σε πολλά προγράμματα τα πιο σημαντικά από αυτά είναι το Erasmus+ , το Europe Direct, το E twinning καθώς και σε διάφορες δράσεις όπως αυτές της Unicef των Σχολικών Δράσεων, φιλαναγνωσίας διαφόρων εκδοτικών οίκων αλλά και διαγωνισμούς όπως «Tα πολυμέσα … για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» κτλ.
Φανουργιάκη Άννα
Επικοινωνία με σχολείοΜε αφορμή την παγκόσμια Ημέρα της γης και τον εορτασμό των 50 χρόνων θεσμοθέτησης του εορτασμού της υλοποιήσαμε δραστηριότητες ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των παιδιών για το θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος. Οι δραστηριότητες έγιναν στα πλαίσια της εξ αποστάσεων εκπαίδευσης (σύγχρονης και ασύχρονης) με τη χρήση ψηφιακών μέσων.
Πιο συγκεκριμένα :
Ομολογούμε ότι αν και η εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι ένα νέο ζητούμενο για εμάς τους εκπαιδευτικούς αλλά και για τα παιδιά θεωρούμε, και λαμβάνονταν υπόψη όλες τις σχετικές δυσκολίες, ότι ήταν μια επιτυχημένη δράση, καθώς ευαισθητοποιήθηκαν και ενημερωθήκαν τα παιδιά και οι γονείς τους στο θέμα προστασία της γης.
Ανατρέξτε στους σχετικούς συνδέσμους
Blog σχολείου
κόμικ : "το μαγεμένο δέντρο"