Το ανοικτό σχολείο ως εργαστήριο παραγωγής φαγητού
![Το ανοικτό σχολείο ως εργαστήριο παραγωγής φαγητού](/_img/default_700x289.png)
Ελληνογερμανική Αγωγή
Η Ελληνογερμανική Αγωγή (ΕΑ) είναι ένα από τα πιο καινοτόμα ιδιωτικά σχολεία στην Ευρώπη. Έχει περίπου 2.500 μαθητές (5-18 ετών) και απασχολεί 250 εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων. Το 1995 ιδρύεται το τμήμα έρευνας και ανάπτυξης της ΕΑ με σκοπό να δράσει ως συνδετικός κρίκος ανάμεσα στην παιδαγωγική έρευνα, την τεχνολογική καινοτομία και την σχολική κοινότητα. Από την ίδρυσή του, το τμήμα Έρευνας και Ανάπτυξης έχει καθοδηγήσει τη συμμετοχή της ΕΑ, είτε ως συντονιστή είτε ως συνεργάτη σε περισσότερα από 150 εθνικά και διεθνή συνεργατικά ερευνητικά έργα.
Μάνος Αποστολάκης
Contact with SchoolTo «Ανοικτό Σχολείο στην Ανοικτή Κοινωνία» είναι μια καινοτόμος προσέγγιση για την ανάπτυξη ανοικτών σχολικών δράσεων που συνδέονται με έρευνα αιχμής. Στο πλαίσιο αυτό εμπλέκονται φορείς από όλους τους τομείς (έρευνα, μαθητική & εκπαιδευτική κοινότητα, παραγωγικοί, κοινωνικοί). Στόχος μέσω της υιοθέτησης αυτής της προσέγγισης είναι η ανάπτυξη του διαλόγου, της ανταλλαγής και αμοιβαίας μάθησης μεταξύ αντιπροσώπων από όλους τους κοινωνικούς φορείς, τη λειτουργία του σχολείου ως κόμβου, ώστε να καλλιεργηθούν αφενός οι δεξιότητες των μαθητών (ερευνητικές, επιχειρηματικές, ομαδοσυνεργατικές) αλλά και να προετοιμαστούν για τις σύγχρονες κοινωνικές προκλήσεις, εξελισσόμενοι σε υπεύθυνους πολίτες, με περιβαλλοντική συνείδηση και υγιείς συμπεριφορές.
Περιγράφουμε το διαθεματικό πρόγραμμα, το οποίο υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του ομίλου επιχειρηματικότητας με στόχο τη δημιουργία εικονικής επιχείρησης. Η συγκεκριμένη εργασία συνδυάζει στοιχεία από το σύστημα διατροφής & τροφίμων και τη δημιουργία μιας (κοινωνικής) επιχείρησης που αντιμετωπίζει μεγάλες κοινωνικές προκλήσεις (υποσιτισμός, έλλειψη πόρων, σπατάλη τροφίμων, περιβαλλοντικό αποτύπωμα φαγητού). Η σύσταση της μαθητικής εικονικής εταιρείας πραγματοποιήθηκε κάτω από την ονομασία «grEATboxes» η οποία είχε νομική μορφή Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης, με την επωνυμία «grEATboxes Κοιν.Σ.Επ.».
Επιχειρηματική ιδέα: Η ιδέα των μαθητών είναι η δημιουργία μιας οικονομικής συσκευασίας, ενός snack box, που περιέχει υγιεινά προϊόντα, ένα από αυτά δικής τους παραγωγής, σε μορφή snack. Τα προϊόντα που επιλέχθηκαν τηρούν τα παρακάτω κριτήρια:
Το προϊόν ήταν διαθέσιμο σε 3 διαφορετικές εκδόσεις που καλύπτουν τις ανάγκες των ανθρώπων που προσέχουν τη διατροφή τους, αυτών που ακολουθούν χορτοφαγική διατροφή και των παιδιών, με μία junior έκδοση.
Καινοτομία
Connection with Global Goals
12 Responsible consumption & production
4 Quality Education
Τα παιδιά να αναπτύξουν δεξιότητες του 21ου αιώνα (επιχειρηματικότητα αλλά και ήπιες ικανότητες) και να γνωρίσουν τους 17 17 παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης.
Εκπαιδευτικοί, Μαθητές, Εκπρόσωποι εταιριών ως χορηγοί και εμπειρογνώμονες (παροχή ανατροφοδότησης)
Διάχυση του μηνύματος μέσω των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης και συμμετοχής σε εκθέσεις & διαγωνισμούς (Πανελλαδικό & Πανευρωπαϊκό): Εμπορική Μαθητική Έκθεση (Trade Fair), Διαγωνισμοί «Καλύτερη Εικονική Επιχείρηση 2019» &«Best Company of the Year 2019»